Przeludnienie świata doprowadziło do tego, że w jednym człowieku żyje wielu ludzi.
Nadanie imienia
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Projekt EFS

logo1

logo2„Moja szkoła Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach moją szansą”

Zapytania ofertowe

Rekrutacja do projektu

Regulamin rekrutacji

Informacje o projekcie

WYCIECZKI

Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów

Wycieczka na Uniwersytet Śląski

e-Dziennik

synergia.png

BIP

Gimplus

gimplus logo

Rozkład dzwonków

  1

   800 - 845

  2

   850 - 935

  3

   940 - 1025

  4

   1030 - 1115

  5

   1125 - 1210

  6

   1225 - 1310

  7

   1315 - 1400

  8

   14 05 -14 50

Biblioteka

Świetlica

 

gimrek

Kalendarz

Dzisiaj jest
Niedziela
22 kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Heliodor, Kajus, Leonia, Leonid, Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor

Galeria.

Galeria zdjęć

Bezpiecznie w Internecie

Dziecko w sieci

Dopalaczom mówimy: NIE!

Kto jest on-line?

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Statystyki

Odsłon : 990356

BEZPIECZNY STOK

bezpiecznystok


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Nadanie imienia PDF Drukuj Email
Wpisał A. Ł.   
Poniedziałek, 12 Kwietnia 2004 13:54

Image"A dbałość o naukę jest miłość" - słowa te zaczerpnięte z Księgi Mądrości w tłumaczeniu Czesława Miłosza, a znajdujące się na sarkofagu poety, będą towarzyszyć już zawsze uczniom jednego z zagłębiowskich gimnazjów.
Ranek 22 lutego 2005 roku, Gimnazjum w Mierzęcicach, a właściwie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęciach. Ostatnie próby, nerwowa krzątanina, sprawdzanie mikrofonów ...., a w myślach magiczne zaklęcie: "oby wszystko wypaliło". Nastrój podekscytowania udziela się także uczniom, dotąd spokojni, nagle zaczynają pytać po kilka razy o to samo, mają coraz więcej wątpliwości, upewniają się nawet, czy wazon z kwiatami wnieść zaraz po tym, jak skończy przemawiać pan dyrektor, czy może poczekać na dźwięki muzyki. To nic, że wcześniej wszystko zostało ustalone i zapięte na ostatni guzik. Nagle do wszystkich dociera świadomość, że mamy szczęście uczestniczyć w wydarzeniu tak doniosłym dla naszej szkoły. Kolejne roczniki będą mogły nam pozazdrościć tego, że to właśnie my tworzyliśmy historię naszego gimnazjum.
A historia ta bierze swój początek kilka miesięcy wcześniej - we wrześniu 2004. Pomyśleliśmy wtedy: czas skończyć z bezimiennością. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zgodnie wnioskowali, aby szkole nadane zostało imię polskiego noblisty, Czesława Miłosza. Dyrektor gimnazjum, Krzysztof Kobiałka, zapoczątkował współpracę z Milosz Institute Librery & Archives - fundacją zajmującą się spuścizną po nobliście. Od pani Agieszki Kosińskiej - dotychczasowego sekretarza poety, a obecnie dyrektora instytutu - uzyskaliśmy pozwolenie na nadanie imienia Miłosza naszemu gimnazjum. Staliśmy się pierwszą szkołą w Polsce noszącą to imię, ponieważ przed śmiercią Czesław Miłosz, nie chcąc być narodowym świątkiem, nie zgadzał się na bycie patronem.
Potem kilka miesięcy wytężonej pracy. Opłaciło się. Nadszedł wielki dzień. 22 lutego świętowaliśmy nie tylko nadanie szkole imienia, lecz także ufundowanie sztandaru. Uroczystość uświetnili swą obecnością Śląski Kurator Oświaty, Jerzy Grad oraz przedstawiciel Milosz Institute Librery & Archives, Kamil Kasperek. Oczywiście nie zabrakło także władz lokalnych, bez przychylności których nie udałoby się w tak krótkim czasie sprostać narzuconym sobie wyzwaniom. Towarzyszyli nam: wójt gminy Mierzęcice, Stanisław Paks, przewodnicząca Rady Gminy, Bogusława Zalewska wraz z grupą radnych oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Grzegorz Podlejski. Zaproszenie przyjęli także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z terenu naszej gminy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji. W tych wyjątkowych chwilach wspierali nas pomocni jak zawsze rodzice oraz hojni sponsorzy. Wyrazy wdzięczności należą się wszystkim obecnym, a zwłaszcza tym, którzy pomimo innych obowiązków zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Doceniamy ich wysiłek tym bardziej, iż byli z nami także wtedy, gdy rok temu otwieraliśmy nową salę gimnastyczną i organizowaliśmy wraz z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jagiellońskiego sesję naukową poświęconą Czesławowi Miłoszowi. Przy dźwięku fanfar i werbli 22 lutego 2005 roku przekazano uczniom we władanie sztandar szkoły oraz odsłonięto portret Czesława Miłosza. Sztandar zdobi godło państwowe, a także logo gimnazjum z mottem: "A dbałość o naukę jest miłość".
Uroczyście wręczona została także dyrektorowi szkoły Uchwała Rady Gminy z dnia 3 grudnia 2004 o nadaniu imienia Czesława Miłosza Gimnazjum w Mierzęcicach. Potem przyszła pora na przemówienia, gratulacje, aż wreszcie do głosu doszli także uczniowie, których występ przygotowały: mgr Maria Wróbel, mgr Katarzyna Kobiałka, mgr Barbara Gryczka. Zaprezentowali oni życie i twórczość noblisty w scenerii stylowego gabinetu. Kominek, książki w skórzanych oprawach, parująca herbata w filiżankach, stare zdjęcia w mosiężnych ramkach - to tylko niektóre elementy scenografii, które zbudowały niepowtarzalną atmosferę. Gimnazjalistom udało się ukazać symbolicznie życie Miłosza jako rzekę Heraklita. Notabene twórcy, o którego filozofii Czesław Miłosz napisał wypracowanie maturalne z języka polskiego. Na zakończenie akademii optymistycznie zabrzmiały słowa Miłosza z wiersza "Ale książki"


"Wyobrażam sobie ziemię kiedy mnie nie będzie
I nic, żadnego ubytku, dalej dziwowisko,
Suknie kobiet, mokry jaśmin, pieśń w dolinie.
Ale książki będą na półkach, dobrze urodzone,
Z ludzi, choć też z jasności, wysokości."


Maria M. Wróbel
Gimnazjum im. Cz. Miłosza

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w naszej szkolnej galerii >>

Nadanie Imienia