Przeludnienie świata doprowadziło do tego, że w jednym człowieku żyje wielu ludzi.
Rok 2016/2017 Wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Projekt EFS

logo1

logo2„Moja szkoła Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach moją szansą”

Zapytania ofertowe

Rekrutacja do projektu

Regulamin rekrutacji

Informacje o projekcie

WYCIECZKI

Wycieczka do Muzeum Historii Komputerów

Wycieczka na Uniwersytet Śląski

e-Dziennik

synergia.png

BIP

Gimplus

gimplus logo

Rozkład dzwonków

  1

   800 - 845

  2

   850 - 935

  3

   940 - 1025

  4

   1030 - 1115

  5

   1125 - 1210

  6

   1225 - 1310

  7

   1315 - 1400

  8

   14 05 -14 50

Biblioteka

Świetlica

 

gimrek

Kalendarz

Dzisiaj jest
Niedziela
22 kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Heliodor, Kajus, Leonia, Leonid, Łukasz, Soter, Strzeżymir, Teodor

Galeria.

Galeria zdjęć

Bezpiecznie w Internecie

Dziecko w sieci

Dopalaczom mówimy: NIE!

Kto jest on-line?

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyki

Odsłon : 990317

BEZPIECZNY STOK

bezpiecznystok


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki PDF Drukuj Email
Wpisał A. Ł.   
Czwartek, 24 Listopada 2016 16:58

logo3

Od MHKI

W dniu 24 listopada 2016 roku uczestnicy projektu  pn. "Moja szkoła Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach moją szansą" realizowanego w naszej szkole od października 2016 r. poszerzali swoją wiedzę i kompetencje w czasie pierwszego z kilku zaplanowanych wyjazdów edukacyjnych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Odwiedziliśmy wyjątkowe, bo jedyne w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Uczniowie przez około dwie godziny poznawali historię komputerów, ich budowę oraz oprogramowanie. Mogli również usiąść przed bardzo popularnymi w latach 90 komputerami (Commodore, Atari, IBM) i zagrać w ulubione gry komputerowe.

Podczas zwiedzania odbyliśmy podróż w czasie - o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, wydaje się być okresem krótkim, jednak w informatyce to okres, w którym dokonał się niesamowity postęp technologiczny.

Na początku pobytu w muzeum uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii informatyki. Dzięki temu mogli "dotknąć" bitów i bajtów oraz przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego, a poza tym nie dał się zmieścić na dłoni.

Podczas wykładu przypomniano uczniom w jaki sposób liczy komputer a w jaki człowiek, czyli przypominano systemy binarny i dziesiątkowy.

W informatyce za pierwszy komputer uważa się  maszynę z 1942 roku o nazwie Eniac, ponieważ zastosowano w niej wyłącznie elementy elektryczne. Ciekawe i nieprawdopodobne wydaje się to, że ważyła ona 30 ton i składała się z 18 000 lamp elektronowych. Była jednak bardzo awaryjna.

Widzieliśmy również  przeróżne nośniki danych: dyskietki oraz taśmy perforowane i taśmy magnetyczne. Najprzyjemniejsze jednak dla uczniów okazały się same eksponaty muzeum, bo mogli ich dotknąć, obejrzeć dokładnie, a przede wszystkim użyć do ulubionej przez nich czynności, czyli grania w gry komputerowe.

Wizyta w muzeum okazała się ciekawym, przyjemnym i pouczającym sposobem na spędzenie wolnego czsu. Może jeszcze kiedyś uda nam się tam pojechać?